Dzisiaj rzecz będzie o armaturze, potocznie zwanej bateriami maści wszelakiej (bateriami do instalacji wodnej, nie mylić z Duracell). Przybliżę Wam trochę ten temat od strony technicznej, bo nie ukrywam, że na początku sama miałam z tym problem. Odnaleźć się w gąszczu korków, perlatorów, wylewek… nie jest łatwo! Ale na wszystko są sposoby. Wszystko Wam ładnie podzielę, opiszę, a Wy korzystajcie ile wlezie!

Na początek wypadałoby powiedzieć, że podejmujemy się tego tematu, bo często traktowany jest on po macoszemu. Baterie dla wielu moich klientów, to tak naprawdę mało istotny szczegół przy urządzaniu łazienki czy kuchni. Najważniejsze są przecież kafle, ceramika, ładny blat i zlew. Jednak ten mały detal często nadaje pomieszczeniu charakteru. Poza tym trzeba pamiętać, że wybór odpowiedniej armatury i jej regularna konserwacja sprawią, że sprzęt będzie się prezentował bez zarzutu przez długie lata, a i psuć się nie powinien. A teraz do rzeczy!

Rodzaje armatury łazienkowej

1. W zależności od sposobu montażu

 

1.1. Stojące

Baterie stojące = baterie sztorcowe = baterie pionowe. Nazw jest wiele, ale generalnie chodzi o to, że tą armaturę można mocować, np. na obrzeżach umywalki, na obudowie wanny, na blacie, a nawet na podłodze. Takie baterie stosuje się, gdy rury instalacji wodnej są zamontowane poniżej poziomu urządzenia łazienkowego. Ich niewątpliwą zaletą jest estetyka oraz bardzo duży wybór wśród producentów (są to obecnie najbardziej popularne baterie). Wadą może być to, że istnieje możliwość jej rozchwiania, a co za tym idzie powstawania nieszczelności.

1.2. Ścienne

Baterie ścienne to te, które montujemy bezpośrednio do instalacji wodnej, np. nad wanną, nad umywalką. Takie baterie stosuje się, gdy rury instalacji wodnej są zamontowane powyżej poziomu urządzenia łazienkowego. Pamiętać należy, że taką armaturę powinno się montować przed końcowym wykończeniem ścian w pomieszczeniu.

Baterie ścienne możemy podzielić na dwie grupy:

I. Armatura natynkowa– montowana jest na zewnątrz otynkowanej uprzednio ściany. To rozwiązanie proste i powszechnie stosowane. Czasem niestety po zamontowaniu baterii widoczne są elementy instalacyjne, co nie wpływa na estetykę. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku awarii armaturę tą możemy łatwo zdemontować i wymienić, co nie będzie już takie proste przy drugiej grupie baterii ściennych.

II. Armatura podtynkowa– wszystkie elementy mechaniczne, które sterują przepływem wody montowane są w ścianie, a na zewnątrz widoczne są jedynie wylewka, dźwignia baterii i przełącznik. Trzeba pamiętać, że aby zastosować armaturę podtynkową, konieczne będzie wykucie około 10 centymetrowych bruzd w ścianach. Ponadto może zajść potrzeba zastosowania odpowiednich stelaży mocujących elementy mechaniczne baterii. Ściana w której montowana jest bateria podtynkowa wymaga następnie ostatecznego wykończenia. To rozwiązanie stosowane jest rzadziej ze względu na trudność wykonania oraz wyższą cenę. Estetyka tej metody jest jednak dużo większa. Oszczędza również miejsce, co jest niezwykle ważne w małych łazienkach.

 

2. W zależności miejsca montażu

 

2.1. Wannowo- natryskowe

Bateria wannowo- natryskowa pełni dwie funkcje. Możemy dzięki niej napełnić wannę wodą lub wziąć prysznic. Ta armatura ma więc i wylewkę, i rączkę natrysku (słuchawkę prysznicową).

Wylewka ma różne długości. Ważne, aby wybrać taką, która pozwoli, żeby woda z niej wypływająca trafiała bezpośrednio do wanny, a nie płynęła po  jej ściance. Rączka natrysku połączona jest z baterią wężem prysznicowym. Gdy  nie korzystamy ze słuchawki, może być ona odłożona na specjalne widełki, w które wyposażony jest dany model armatury lub włożona w uchwyt przymocowany bezpośrednio do ściany albo do drążka. W drugim przypadku mamy możliwość ustawiania wysokości słuchawki. Rączki natrysku często posiadają możliwość regulowania strumienia wody poprzez obrót sitka (wiele rodzajów strumienia) lub za pomocą przycisku umieszczonego na rączce (strumień skoncentrowany i strumień rozproszony). Poza wylewką i słuchawką bateria wannowo- natryskowa posiada przełącznik, który kieruje strumień wody do wylewki lub do rączki natrysku.

2.2. Umywalkowe

Tutaj, tak samo jak w przypadku poprzedniego rodzaju, mamy do czynienia z wylewką. Przy bateriach umywalkowych bardzo często ten sam model można znaleźć w dwóch wersjach: z wylewką krótszą i dłuższą. Często też ten sam model występuje w dwóch wysokościach. Niższe baterie montowane są zwykle na umywalkach, wyższe na blatach. Przy armaturze umywalkowej możemy spotkać wylewki wyciągane (podobnie jak w bateriach zlewozmywakowych). Ułatwi to na pewno mycie włosów nad umywalką 😉  W tych bateriach pojawia się też automatyczny korek, czyli inaczej zawór spustowy, który jest zintegrowany z baterią za pomocą specjalnej dzwigni zakończonej główką. Ta jest na ogół umieszczana w tylnej części baterii, aby nie była widoczna na pierwszy rzut oka. Korek zamyka się i otwiera, gdy wyciągamy i wciskamy główkę zaworu.

2.3. Prysznicowe

Baterie prysznicowe mają te same elementy, co baterie wannowo- natryskowe. Rzadziej jednak posiadają wylewki. W zamian za to coraz częściej elementem pojawiającym się w zestawach baterii prysznicowych są deszczownice. W tym wypadku przełącznik kieruje strumień wody do słuchawki prysznicowej bądź do deszczownicy.

2.4. Bidetowe

Armatura bidetowa jest bardzo podobna do umywalkowej. Główna różnica jest taka, że baterie bidetowe posiadają perlator umiejscowiony na przegubie. Daje to możliwość łatwego kierowania strumieniem wody.

 

3. W zależności od rodzaju uchwytu

 

3.1. Jednouchwytowe

Bateria jednouchwytowa uznawana jest za najwygodniejszą, gdyż w prosty sposób pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury przy pomocy jednej dźwigni.  Zwiększa to ekonomiczność, oszczędza wodę i czas.

3.2. Dwuuchwytowe

Bateria dwuuchwytowa ma dwa kurki/ dwie dźwignie z zimną i z ciepłą wodą. Jest mniej oszczędna ze względu na to, że dopasowanie odpowiedniej temperatury wody może potrwać dłużej- powodują to różnice w ciśnieniu i temperaturze wody w obu przewodach instalacji. Baterie dwuuchwytowe są obecnie wybierane raczej do łazienek w stylu retro, art deco, czy glamour.

3.3. Termostatyczne

Baterie te posiadają dwa pokrętła. Jedno z nich służy do regulacji natężenia strumienia, drugie do ustawienia konkretnej temperatury. Taka armatura należy do oszczędnych, ponieważ rzadko zmieniamy pozycję pokrętła z temperaturą. W takich bateriach znajdziemy również blokadę bezpieczeństwa ograniczającą temperaturę wody (blokada znajduje się na 38°C)- idealne rozwiązanie, kiedy w domu są dzieci.

3.4. Bezdotykowe

Baterie bezdotykowe stosuje się raczej w obiektach użyteczności publicznej oraz w obiektach, gdzie kluczową rolą jest sterylność. Ale jeśli ktoś zechciałby mieć taką w domu, to czemu nie!? Lans pełną gębą.

Fot. Hansgrohe

Fot. Ideal Standard

Fot. Hansgrohe

 

Rodzaje armatury kuchennej

1. W zależności od sposobu montażu

 

1.1. Stojące

Baterie stojące montuje się w specjalnych otworach, które znajdują się w zlewozmywakach (są one zrobione fabrycznie, bądź jedynie nacięte – wtedy otwór trzeba wykonać samodzielnie).

1.2. Ścienne

Baterie ścienne, tak jak w przypadku łazienkowych, montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. Obecnie bardzo rzadko spotyka się ścienne modele armatury zlewozmywakowej.

Fot. Franke

Fot. Ferro

 

2. W zależności od rodzaju wylewki

 

2.1. Z wylewką wyciąganą

Modele z wyciąganą wylewką są najbardziej funkcjonalne. Obracają się zwykle w poziomie a dodatkowo możliwe jest też wyciągnięcie syfonu. Głowica zamontowana jest na wężu i możemy ją obracać w dowolnym kierunku. Umożliwia to nam precyzyjne operowanie i kierunkowanie strumienia wody. Wyciągane wylewki są też niekiedy wyposażone w przycisk, którego wciśnięcie powoduje rozproszenie się strumienia wody, lub jego koncentrację oraz wylot pod większym ciśnieniem.

2.2. Z wylewką ruchomą

Modele z wylewką ruchomą obracają się w poziomie, jednak nie mamy możliwości zmiany wysokości.  Armaturę tą możemy podzielić na mniejsze podkategorie (istna incepcja z tymi podziałami, co?):

I. Wylewka typu „F” – polecana do płytkich komór zlewozmywakowych, nie powinna być zbyt wysoka (armatura stojąca)

II. Wylewka typu „U” – wysoka, zaokrąglona, polecana do płytkich i głębokich komór zlewozmywakowych, strumień wody wydobywa się bliżej dna komory niż przypadku poprzedniego typu (armatura stojąca),

II. Wylewka typu „C” – uniwersalna, polecana do wszystkich rodzajów komór zlewozmywakowych (armatura stojąca),

IV. Wylewka typu „S” – również uniwersalna, również polecana do wszystkich rodzajów komór zlewozmywakowych (armatura ścienna),

V. Wylewka płaska lub prostokątna – i tu jak wyżej, z zaznaczeniem, że przy tej wylewce ważnym czynnikiem wyboru  jest jej długość (armatura ścienna)

3. W zależności od rodzaju uchwytu

 

3.1. Jednouchwytowe

Tak samo jak w przypadku armatury łazienkowej (patrz punkt 3.1 powyżej).

3.2. Dwuuchwytowe

Tak samo jak w przypadku armatury łazienkowej (patrz punkt 3.2 powyżej).

 

***

Mam nadzieję, że zaspokoiłam Wasze pragnienie wiedzy technicznej 😉 Gdybyście mieli jakieś pytania lub wątpliwości, chętnie pomożemy! Zapraszamy do zakładki kontakt.

O armaturze od strony wizualnej już wkrótce opowie Wam Hania. Wypatrujcie nowego tekstu z inspiracjami zakupowymi!

 

Wszystkie użyte zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych i prasowych

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz