Beton to mieszanka kruszywa, cementu oraz wody. Przez lata kojarzony tylko i wyłącznie z budownictwem z wielkiej płyty, mający opinię produktu nieeleganckiego, dziś jest jednym z najgorętszych trendów w designie.  Początkowo we wnętrzach wykorzystywany był jedynie w aranżacjach industrialnych i loftowych. Teraz, ze względu na mnogość rozwiązań i duże możliwości zastosowania, pojawia się we wnętrzach w stylu nowoczesnym, skandynawskim, czy nawet klasycznym.

Projektanci prześcigają się w pomysłach na wykorzystywanie betonu. Co można wykonać z tego materiału? Podłogi, ściany, sufity, kuchenne blaty, zlewy, wanny, kominki, oświetlenie, elementy dekoracyjne i… jak się okazuje, o wiele więcej.

Beton na ścianie

Betonowe ściany zawsze stanowią ciekawy element wystroju. Wykonać je można na kilka sposobów. Jednym z najbardziej popularnych  jest wykorzystanie gotowych płyt z betonu architektonicznego.

Co to jest beton architektoniczny?

Na samym początku garść technicznych informacji.

Beton architektoniczny jest takim właściwie tylko z nazwy. Elementy betonowe produkuje się metodą natryskową. Specjalną mieszankę betonu klasy nie niższej niż C30/35 wzmocnionej włóknami szklanymi wtryskuje się do wcześniej przygotowanych form, które mogą mieć dowolny kształt. Formy zapewnią elementom betonowym konkretną fakturę i wzór. Powierzchnia betonu, w zależności od zastosowanej mieszanki, może być gładka lub porowata. Mieszanki mogą być barwione pigmentami naturalnymi lub sztucznymi, dzięki czemu uzyskuje się kolory inne niż szary. Producenci starają się, aby mieszanka miała jak najmniejszy ciężar objętościowy. Płyty z betonu architektonicznego wykonywane są w dwóch technologiach: HPC (High Performance Concrete) i VHCT (Very High Concrete Technology). Swoją wytrzymałością na ściskanie i zginanie znacznie przewyższają zwykły beton. Dzięki temu przy małej grubości (1-3cm) możemy wykonać elementy o dużych gabarytach, które będą mocne i trwałe.  Płyty z betonu architektonicznego są odporne na ścieranie, są niepalne i niepylące. Odpowiednio wzmocnione dodatkami zapobiegającymi wchłanianiu wody, mogą być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych bez konieczności ich późniejszego impregnowania.

Wielkość takich płyt betonowych jest bardzo różna. Na rynku można znaleźć zarówno te, które wielkością przypominają płytki ceramiczne, jak również większe, o wymiarach nawet 100×200 cm. Płyty z betonu architektonicznego wciąż są bardzo ciężkie, pomimo usilnych prób producentów, którzy dążą do uzyskania jak najmniejszej wagi tego produktu. Duży element potrafi ważyć nawet 100 kg. Ciężar przeciętnego to około 15-20 kg.

Jak zamontować beton architektoniczny?

Płyty można przykleić do powierzchni za pomocą kleju do płytek ceramicznych i betonu. Producenci jednak uprzedzają, że powinien to być klej o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie. Jeśli chcemy zastosować jasne płyty bardzo ważnym jest, aby klej był przezroczysty lub biały. W przypadku, gdy płyty i podłoże są gładkie można zastosować polimerowy klej montażowy.

Jeśli zdecydujemy się na montowanie płyt z betonu architektonicznego na klej, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie powinno być na nim warstw starej farby, gładzi czy tapety. Ściana musi być odpowiednio zagruntowana.

Niekiedy płyty z betonu architektonicznego posiadają w narożach wcześniej nawiercone otwory. Dzięki nim możemy zamontować płyty za pomocą wkrętów lub kotew. W takim wypadku element mocujący zagłębiony jest w płycie i najczęściej zasłania się go za pomocą zaślepki.

Po montażu okładziny należy ją zaimpregnować.

Gdzie stosować beton architektoniczny?

Beton architektoniczny ze względu na swoje właściwości może być stosowany nie tylko jako wykończenie ścian, ale również jako blaty kuchenne, zlewy, brodziki, okładziny kominkowe. Z powodzeniem zastąpią również płytki ceramiczne w łazience. Użycie betonu na pewno nada wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Zalety i wady betonu architektonicznego

Zaletą betonu architektonicznego niewątpliwie jest jego wytrzymałość i trwałość. Płyty z betonu mają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i wilgoć. Można je pomalować na dowolny kolor. Wadą tego rozwiązania jest waga elementów oraz to, że mogą być one mocowane jedynie do podłoża o wystarczającej nośności. Ciężar jednak daje dużą izolacyjność akustyczną, co w wielu przypadkach będzie dodatkowym atutem. Kolejną wadą jest cena oraz fakt, że montaż betonu architektonicznego wymaga pomocy fachowców. Coś jeszcze? Najczęściej wymienianą wadą betonu architektonicznego jest to, że jest on po prostu zimny. Ale… chyba nie będziemy przytulać się do ściany, prawda?

Ma być beton, ale nie chcemy betonu… co wtedy?

Betonową ścianę, a właściwie efekt betonowej ściany możemy uzyskać też dzięki innym zabiegom. Najprostszym sposobem  jest użycie betonowej farby imitującej tynk. Wystarczy nałożyć taką farbę na ścianę, a następnie wygładzić ją i polakierować. Wygodnie i szybko, jednak należy pamiętać, że farba ma dużo mniejszą wytrzymałość niż prawdziwy beton architektoniczny. Kolejnym materiałem, który z powodzeniem imituje beton jest tynk mineralnyktórego podstawą jest wapno. Jest on wytrzymalszy od farby, jednak wciąż całkiem łatwy w samodzielnym wykonaniu. Wystarczy odrobina wprawy i garść cierpliwości. Niewątpliwym atutem tynku jest możliwość jego barwienia, poprzez dodanie do masy odpowiednich pigmentów. Dodatkowo w zależności od tego, jak materiał zostanie nałożony na ścianę, można uzyskać powierzchnię chropowatą, z ubytkami lub całkowicie gładką. Jeszcze innym sposobem na uzyskanie efektu betonu na ścianie jest położenie gipsowych paneli, znacznie lżejszych od prawdziwych płyt betonowych. Występują one w kilku wariantach kolorystycznych. Nie są jednak bardzo trwałe, dlatego nie poleca się ich montażu w miejscach bardzo narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym sposobem jest położenie płytek ceramicznychktóre do złudzenia potrafią przypominać surowy beton. Płytki możemy kłaść zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Sprawdzą się one w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Następnym rozwiązaniem jest zastosowanie tapety lub fototapety imitującej beton. Rozwiązanie nie jest tak trwałe, jak chociażby tynk, jednak na pewno dużo prostsze w wykonaniu.

Beton na podłodze

Betonowa posadzka będzie na pewno bardziej wytrzymała niż panele czy płytki ceramiczne. Odpowiednio wykonana i zaimpregnowana nie ściera się, nie brudzi i nie pęka. Może być stosowana zarówno we wnętrzach suchych, jak i w tych o podwyższonej wilgotności. Ponadto jej wykonanie nie jest trudne ani drogie. Wszystko to sprawia, że co raz częściej widuje się ją w mieszkaniach. Betonowa posadzka ma jednak wadę: jest zimna. Trzeba więc zainwestować w ogrzewanie podłogowe, albo bardzo ciepłe kapcie 🙂

Jak wykonać betonową posadzkę?

Najprościej powiedzieć, że na istniejącą wylewkę kładzie się drugą warstwę betonu. Żeby to zrobić potrzebne są: zaprawa wyrównująca, emulsja gruntująca, lakier akrylowy do posadzek, cement szybko wiążący, aluminiowe listwy prowadzące, taśma dylatacyjna i narzędzia budowlane: kielnia, poziomica, szczotka, pędzel, kuweta, mieszadło, wałek malarski.

Pierwszym ważnym etapem pracy jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je odplamić, odtłuścić i, jeśli to konieczne, wyrównać. Kolejno przed zagruntowaniem podłoże należy okleić dookoła specjalnymi taśmami dylatacyjnymi, które pozwolą na odpowiednią pracę betonowej posadzki.  Później następuje gruntowanie, a następnie przy pomocy poziomicy znajdujemy najwyższy punkt podłoża. To własnie w tym punkcie należy umieścić listwę prowadzącą (listwa prowadząca przytwierdzić trzeba do podłoża za pomocą cementu szybko wiążącego). Takie listwy prowadzące układane są mniej więcej co 1,5m, równolegle do pierwszej. Kolejny etap to wykładanie betonowej zaprawy w powstałe z listew prowadzących sektory. Należy pamiętać, aby w trakcie wykładania ściągać nadmiar zaprawy przesuwając prostopadle do listew prowadzących długą aluminiową bądź drewnianą łatę (listwę;)). Posadzka prawie gotowa! Po wyschnięciu zaprawę należy wyszlifować, najlepiej styropianową pacą, a potem pomalować najpierw lakierem, a następnie specjalną farbą do betonu. Zaimpregnują i zabezpieczą one powstałą posadzkę.

Beton w dodatkach

Beton to niezwykle plastyczny materiał. Pozwala on na tworzenie różnorodnych elementów dekoracyjnych, takich jak oświetlenie, świeczniki, doniczki oraz przedmiotów użytkowych, takich jak umywalki, blaty czy meble. Produkty wykonane z betonu są nie tylko trwałe, ale również dodają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów wykonanych z betonu, który coraz częściej pojawia się w ofertach producentów.

***

Beton to ciężki, ale bardzo wdzięczny materiał. Z powodzeniem sprawdzi się w każdym wnętrzu. Aby uzyskać industrialny charakter, postaw na betonową ścianę lub podłogę. Jeśli jednak boisz się, że mieszkanie będzie zbyt surowe, zestaw beton z drewnem i tekstyliami lub zdecyduj się jedynie na betonowe dodatki.  W każdym wypadku Twoje wnętrze na pewno będzie zaskakiwać wyjątkową atmosferą.

 

Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych firm: Luxum, Mconcrete, Stella Stone, Slaab, Concrete Art