Ceramika sanitarna nazywana jest również, bardziej poetycko, białym montażem. Oba pojęcia oznaczają elementy wyposażenia łazienki oraz kuchni, które wykonane są z różnych rodzajów ceramiki pokrytej szkliwem. W dzisiejszych czasach pod pojęciem ceramiki znajdziemy również wyroby z konglomeratu, szkła, metalu, ale o tym opowiem za chwilę. Skupmy się na ceramice łazienkowej. Pod tym pojęciem znajdziemy umywalki, miski ustępowe (sedesy), bidety, pisuary, brodziki i wanny. W gąszczu ich rodzajów łatwo jest się zgubić, warto więc jeszcze przed urządzaniem łazienki zapoznać się z tematem, aby podczas remontu móc spać spokojnie. A spokój to towar deficytowy, nie tylko w trakcie remontu.

Umywalki, miski ustępowe, wanny czy brodziki, to główne elementy wyposażenia naszych łazienek. Wykorzystywane są codziennie. Dlatego tak ważne jest, aby dokonać ich odpowiedniego wyboru. A nie jest on łatwy! Bogata oferta producentów może przytłaczać. Mnogość modeli, wzorów, kształtów atakuje nas ze wszystkich stron. Jednak warto pamiętać, że nie tylko piękno jest tu ważne. Należy także zwrócić uwagę na wygodę użytkowania, łatwość czyszczenia i trwałość.

W tym artykule zebrałam najważniejsze informacje o umywalkach, miskach ustępowych, wannach i brodzikach, czyli elementach, które każdy z nas w łazience posiada. Czytajcie i korzystajcie z tej wiedzy zebranej w jednym miejscu!

UMYWALKI

1. SPOSOBY MONTAŻU

 

1.1.  WISZĄCE

Umywalki wiszące montowane są na śrubach montujących bezpośrednio do ściany. Umywalki te są niewielkie, modele optymalnie osiągają 50 cm szerokości. Z tego względu montuje się je w pomieszczeniach o małym metrażu.

1.2. WISZĄCE, PRZYSTOSOWANE DO ZAMONTOWANIA NA POSTUMENCIE LUB PÓŁPOSTUMENCIE

Umywalki takie można zamontować na śrubach, tak jak poprzednie. Jednak są one również przystosowane do mocowana na postumencie lub półpostumencie (prościej mówiąc na nodze lub półnodze 😉 ).  Umywalki te mają pod spodem wycięty obrys pasujący do postumentu.

1.3. STAWIANE

Umywalki stawiane są na blatach lub na meblach łazienkowych. Tego typu umywalki uznawane są za najbardziej solidne i najpraktyczniejsze. Łatwo je zamontować, a ze względu na mnogość swoich form pasują do wszystkich stylów.

1.4. WPUSZCZANE W BLAT ORAZ PODBLATOWE

Umywalki wpuszczane w blat montuje się tak, aby rant umywalki wystawał ponad powierzchnię blatu. Umywalki podblatowe, jak nazwa wskazuje, w całości zamontowane są pod blatem.  To rozwiązanie jest nie tylko bardzo estetyczne, ale również praktyczne. Blat wokół umywalki może stać się miejscem przechowywania wielu rzeczy potrzebnych w łazience.

1.5. MEBLOWE

Umywalki meblowe swoimi gabarytami i kształtem są dopasowane do mebla na którym są montowane.  W tym wypadku najrozsądniejszym wyborem jest konkretny zestaw: mebel + umywalka.

 

2. ROZMIARY

Główny wymiar decydujący o wyborze umywalki to jej szerokość.  Standardowe szerokości umywalek to: 45, 50, 55, i 60 cm. Oczywiście dzisiejszy rynek daje nam możliwość kupna umywalki w innym rozmiarze, którego rozpiętość zaczyna się od 30 cm nawet do 180 cm.

Kolejnym ważnym wymiarem przy wyborze umywalki jest jej głębokość czyli odległość od ściany do rantu umywalki. Powinna ona zapewniać swobodę i wygodę przy myciu rąk, a możliwe jest to gdy głębokość jest nie mniejsza niż 40 cm.

Głębokość misy umywalkowej najważniejsza jest dla kobiet 🙂 Zapytacie dlaczego?… przecież to właśnie one wykonują w umywalce drobne przepierki i zdarza się im umyć w niej włosy. Biorąc pod uwagę ten niezwykle istotny aspekt, uprasza się płeć piękną o zwrócenie uwagi na ten wymiar przy zakupie.

3. MATERIAŁ

Jak pisałam we wstępie, pod hasłem ceramiki sanitarnej możemy spotkać nie tylko wyroby ceramiczne. Nazwa służy dziś w większym stopniu do określenia konkretnych elementów wyposażenia, niż do wskazania materiału, z jakiego dany element jest wykonany. Przyznać jednak trzeba, że wciąż najbardziej popularnym tworzywem, z którego wykonujemy umywalki jest ceramika. To klasyczne rozwiązanie jest praktyczne i eleganckie. Nowoczesne umywalki mogą również występować w wersji z dodatkową powłoką minimalizującą osadzanie się kamienia oraz kurzu.

Z jakich jeszcze materiałów można wykonać umywalki?
Najtrwalszym tworzywem jest granit. Umywalki wykonane z kamienia są jednak drogie i ciężkie, za to całkiem łatwe do utrzymania w czystości przy odpowiedniej ich konserwacji. Dobrą alternatywą dla kamienia będą umywalki wykonane z konglomeratu lub kompozytu. Są dużo lżejsze, a równie trwałe i łatwe w zachowaniu czystości. Kolejnym materiałem, z którego można wykonać umywalki jest stal nierdzewna. I tu po raz kolejny zaletą będzie trwałość i łatwość czyszczenia. Umywalki te uważane są za bardzo higieniczne i eleganckie. Mogą występować w wersji z połyskiem lub być wykonane ze stali szczotkowanej.  Następny materiał to szkło. Jest eleganckie, nowoczesne, a umywalka z niego wykonana może z pewnością stanowić w łazience element dekoracyjny. Kolejnym materiałem będą tworzywa sztuczne, głównie akryl i ABS. Takie umywalki są lekkie i trwałe. Można je naprawić w razie zarysowań. Ostatnią propozycją, bardzo ekstrawagancką, będą umywalki wykonane z drewna. Drewno wymaga wykorzystania specjalnej technologii i zastosowania najwyższej jakości lakierów, aby było odporne na wodę, jednak taka drewniana umywalka nada wnętrzu niezwykłego charakteru.

4. KSZTAŁT

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych kształtów umywalek. Czasem są one ciekawe, czasem dużo mniej, jednak nie ma wątpliwości, że na rynku każdy znajdzie coś dla siebie. Okrągłe, prostokątne, kwadratowe, narożne, asymetryczne, półkoliste, lub o zupełnie fantazyjnych formach liścia, muszli czy kropli…  Przy wyborze kształtu warto mieć na uwadze formę innych elementów ceramiki sanitarnej znajdujących się we wnętrzu. Bo cóż zrobić, jeśli okaże się, że umywalka absolutnie nie pasuje do całej reszty. Pamiętać warto też o tym, żeby kształt umywalki nie utrudniał nam jej czyszczenia. Pedanci zrozumieją 🙂

5. Z OTWOREM, CZY BEZ?

Większość umywalek posiada otwór pod baterię (przy okazji odsyłam Was do wpisu o bateriach), a średnice otworów są znormalizowane i pasują do każdej baterii umywalkowej. Taki otwór znajduje się na środku umywalki, bądź w jednym z jej rogów w wypadku gdy umywalka jest mała.
Niektóre umywalki nie posiadają jednak otworu na baterie. W tym przypadku należy baterię zamontować na ścianie bądź ustawić ją obok umywalki, na blacie.

6. Z PRZELEWEM, CZY BEZ?

Umywalki w większości przypadków wyposażone są w otwór przelewowy, który nie pozwala wylać się wodzie poza ranty umywalki. Otwór ten zlokalizowany jest najczęściej tuż pod baterią, na ściance umywalki. Jest jednak grupa umywalek bezprzelewowych, które takiego otworu nie posiadają. w takim wypadku musimy samodzielnie kontrolować poziom wody, jeśli nie chcemy zalać sąsiadów z dołu 😉

 

MISKI USTĘPOWE

1. RODZAJE SEDESÓW

 

1.1. SEDES KOMPAKTOWY

Jest to klasyczne rozwiązanie: miska ustępowa ze zbiornikiem montowanym bezpośrednio na muszli. Niewątpliwą zaletą jest jego trwałość, bardzo szeroki wybór modeli oraz niższa cena w porównaniu do sedesu podwieszanego na stelażu. Niektórzy za wadę mogą uważać fakt, że  czasy świetności tego rozwiązania powoli przemijają. Nie polecam też kompaktów antyentuzjastom sprzątania- dużo zakamarków do czyszczenia, nie spodoba się to Wam! 😉

I. Podział ze względu na sposób montażu

Sposoby są dwa i wyróżnia się je w zależności od tego, jak do naszej łazienki została doprowadzona instalacja kanalizacyjna. Jeśli wyprowadzenie jest w podłodze zdecydować należy się na kompakt z odpływem dolnym, zwanym również pionowym, bądź „warszawskim”. Jeśli wyprowadzenie jest ze ściany zdecydować trzeba się na kompakt z odpływem bocznym, zwanym także poziomym, uniwersalnym, bądź… „poznańskim”.

II. Podział ze względu na sposób spłukiwania muszli

Większość sedesów posiada spłukiwanie zwykłe,z 2 lub 4 stron. Co raz częściej stosowany jest jednak system spłukiwania kropelkowego, w którym woda spuszczana jest z otworów wykonanych w równych, małych ostępach na całym obwodzie kołnierza muszli.  Nowością (wciąż!) na rynku są muszle rimfree, czyli nie posiadające kołnierza.  W takim sedesie woda wypuszczana jest przez specjalnie zaprojektowaną dyszę, a następnie rozprowadzana po całym wnętrzu misy. Rozwiązanie to ma wielu zwolenników ze względu na brak trudno dostępnych do czyszczenia miejsc. Utrzymanie czystości w takim sedesie jest dużo prostsze niż w innych rozwiązaniach.

III. Podział ze względu na mechanizm spłukujący

Prawie każdemu zależy na tym, aby zużywać w domu jak najmniej wody. Większość sedesów kompaktowych posiada więc systemy jej oszczędzania.

Jednym z rozwiązań mechanizmu spłukującego wodo-oszczędnego jest „start/stop”, gdzie pierwsze naciśnięcie powoduje uruchomienie spuszczania wody, a drugie je zatrzymuje.  Drugim rozwiązaniem wodo-oszczędnym jest mechanizm z przyciskiem dzielonym 3/6 litra- osobne przyciski odpowiadają za spuszczanie odpowiednio 3 i 6 litrów wody.

Jeśli jednak oszczędzanie to nie Twoja domena, wybierz zwykły mechanizm spłukujący. Naciskasz, a woda wylewa się ze spłuczki całkowicie, aby potem ponownie spłuczkę napełnić. Namawiam jednak do skorzystania z innych opcji 😉

IV. Podział ze względu na typ

Sedesy kompaktowe mogą mieć półkę, lub jej nie mieć. Te drugie są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Na rynku występują też modele klasyczne lub przystosowane do stawiania w małych pomieszczeniach. Mogą być krótsze lub posiadać narożną spłuczkę.

1.2. SEDES PODWIESZANY NA STELAŻU

To rozwiązanie stosujemy co raz częściej w nowym budownictwie. Zestaw składa się ze stelaża do zabudowy lekkiej lub ciężkiej, miski podwieszanej, deski i przycisku spłukującego. Opcjonalnie do zestawu mogą zostać dodane wsporniki dystansowe oraz mata wygłuszająca. Zaletami tego rozwiązania są estetyka, łatwość w utrzymaniu czystości oraz trwałość. Warto wspomnieć też o tym, że zbiornik na wodę nie zajmuje dodatkowego miejsca w pomieszczeniu, a na obudowie stelaża z powodzeniem można stworzyć półkę do przechowywania kosmetyków, czy papieru toaletowego.

I. Podział ze względu na rodzaj zabudowy stelaża

Występują dwa rodzaje zabudowy stelaża. Zabudowa lekka, czyli taka, w której stelaż osłania się płytą kartonowo gipsową i montuje się go bezpośrednio do ściany i podłogi. Zabudowa ciężka, czyli taka, w której stelaż omurowuje się cegłami aby mógł bez problemu utrzymać muszlę wiszącą. Oba rozwiązania przenoszą duże obciążenia. Niektóre stelaże wytrzymują obciążenia nawet powyżej 400 kg!

II. Podział ze względu na sposób spłukiwania

Rodzaje spłukiwania są takie, jak w przypadku kompaktów: spłukiwanie dookoła (kropelkowe), z 2 lub 4 stron, bądź nowoczesne rimfree (bezkołnierzowe).

III. Podział ze względu na przycisk spłukujący

Tak jak w przypadku mis kompaktowych tutaj również można oszczędzać wodę. Warto upewnić się, że wybrany przez nas przycisk jest wodo-oszczędny. Poza tym przyciski spłukujące różnią się materiałem, kształtem i kolorem. Tańsze będą te wykonane z plastiku, droższe chromowane. Ważnym jest, aby upewnić się, że przycisk pasuje do wybranego przez nas stelaża.

IV. Podział ze względu na typ misy

Misy podwieszane różnią się wieloma aspektami, między innymi długością, kształtem czy kolorem. Wielkość to bardzo ważny aspekt przy wyborze rodzaju miski ustępowej. Wyróżniamy miski długie (67-68 cm), średnie (62-66 cm) i krótkie (ok. 60 cm). Są oczywiście również takie o niestandardowych wymiarach, dedykowane na przykład do wyjątkowo małych łazienek. Pod względem wygody najlepsze będą miski długie i średnie.

1.3. SEDES Z DOLNO- LUB  GÓRNOPŁUKIEM

Zestaw zawiera misę ustępową oraz plastikowy zbiornik na wodę. Zbiornik ten montuje się nad samym sedesem, bądź na górze ściany.

Dolno- i górnopłuki mają kilka właściwości, których inne rozwiązania przedstawione wcześniej nie posiadają. Mogą być bardzo wąskie i mieć zaledwie 10 cm głębokości. W małych łazienkach jest to szczególnie ważne, ponieważ w takich przestrzeniach zależy nam na jak najkrótszym WC. Warto jednak sprawdzić wcześniej, czy deska sedesowa nie będzie się sama zamykała po uderzeniu w dolnopłuk. Zbiorniki mogą być wykonane z polipropyleu. Tworzywo to ma dobre właściwości chemiczne: po latach nie żółknie. Jeśli dolno- lub górnopłuk wyposażony jest dodatkowo w osłonę styropianową, pracuje dużo ciszej. Zbiorniki mogą mieć różne kształty oraz systemy oszczędnego spłukiwania wody. Zazwyczaj ich pojemność to 9 litrów, jednak istnieje możliwość spłukiwania mniejszej ilości wody. Zaletą tego rozwiązania jest bez wątpienia najniższa cena w porównaniu z poprzednimi. Wady? Walory estetyczne przy tym rozwiązaniu mogą zostać niezaspokojone. Widoczność rur łączących zbiornik z miską nie każdemu się spodoba, choć może entuzjaści stylu industrialnego daliby się na niego namówić?

Sposób montażu oraz spłukiwania muszli jest taki sam jak w przypadku sedesów kompaktowych.

WANNY

1. MATERIAŁ

1.1. AKRYL

Wanny z tego materiału cieszą się największą popularnością. Jeśli wykonane są z wysokiej jakości akrylu, litego akrylu bądź z dodatkiem żywicy poliestrowej z włóknem szklanym charakteryzują się dużą wytrzymałością, są odporne na uderzenia, zarysowania czy działanie środków chemicznych. Ogromną zaletą wanien akrylowych jest bardzo dobra izolacja termiczna – woda na długo pozostaje ciepła, oraz akustyczna – akryl tłumi dźwięki nalewanej wody. Kolejną zaletą jest to, ze wanna akrylowa jest ciepła i miła w dotyku. Ponadto wanny te są lekkie i mogą przybierać często nietypowe kształty.

1.2. STAL

Wanny stalowe pokryte są zwykle odporną na zarysowania i uszkodzenia emalią. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Nowoczesne wanny stalowe nie są bardzo ciężkie, łatwo jest więc je przenosić. Mają jednak wady- są zimne, po napełnieniu woda szybko w nich stygnie, a podczas nalewania wody słychać głuchy odgłos. Można próbować temu zaradzić poprzez zamontowanie wanny na specjalnej obudowie styropianowej. Styropian izoluje wannę termicznie i akustycznie.

1.3. ŻELIWO

Żeliwne wanny są bardzo ciężkie, jednak niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu czystości. Same w sobie są zimne, jednak po napełnieniu wanny gorącą wodą żeliwo bardzo długo utrzymuje jej temperaturę. Wanny wykonane z żeliwa nie są dostępne w wielu kształtach, z pewnością dlatego, ze dobrej jakości wanna wytłoczona jest z jednego grubego arkusza blachy. Dzięki temu nie posiada spawów, a co za tym idzie nie ma miejsc, w których mogłaby przeciekać czy rdzewieć. Żeliwne wanny oferowane są najczęściej w klasycznych kształtach często z ozdobnymi nóżkami, na przykład w kształcie lwich łap. Takie modele przypadną do gustu wszystkim kochającym klasykę.

2. KSZTAŁT I ROZMIAR

 

2.1. WANNY PROSTOKĄTNE

Wanny te cieszą się największą popularnością. Ich długości wahają się w granicach 100 – 200 cm, a szerokości 70- 100 cm.

2.2. WANNY OWALNE I OKRĄGŁE

Wanny te mają opływowe kształty i stosuje się je głównie w większych łazienkach czy salonach kąpielowych. Tam nie musimy liczyć się z każdym centymetrem wolnej przestrzeni. Ze względu na opływowe kształty wanien tych nie ustawimy bezpośrednio przy ścianie. Wanny okrągłe mają najczęściej średnicę 150cm. Wymiary wanien owalnych mieszczą się w granicach  175-190 cm- długość i 85-121 cm- szerokość.

2.3. WANNY NAROŻNE

I. asymetryczne

Mają nieregularne kształty. Mogą przypominać trapez lub trójkąt prostokątny z zaokrąglonym najdłuższym bokiem.

II. symetryczne

Dwa boki przylegające do prostopadłych ścian mają taką samą długość. Mogą mieć różne kształty- sześciokąta, trójkąta, prostokąta, często również są zaokrąglone.

 

3. MIEJSCE MONTAŻU

3.1. WANNY PRZYŚCIENNE

Są to zwykle wanny prostokątne i narożne. Przeznaczone są do ustawienia tuż przy ścianie. Dzięki takiemu usytuowaniu pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni.

3.2. WANNY WOLNOSTOJĄCE

Są to zwykle wanny owalne i okrągłe. Mogą zostać zamontowane w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, na przykład na środku pokoju kąpielowego. Warto pamiętać, że najczęściej wanna wolnostojąca będzie wymagała zakupu baterii z przyłączami w podłodze.

3.3. WANNY NAROŻNE

Wanny takie montuje się w narożniku pomieszczenia.

3.4. WANNY DO ZABUDOWY

Takie wanny montuje się w podłodze lub w specjalnie do tego przeznaczonych podestach.

BRODZIKI

1. MATERIAŁ

1.1. BRODZIKI AKRYLOWE

Tak samo jak w przypadku wanien akrylowych (patrz punkt 1.1 w dziale WANNY)

1.2. BRODZIKI STALOWE

Tak samo jak w przypadku wanien akrylowych (patrz punkt 1.2 w dziale WANNY)

1.3. BRODZIKI CERAMICZNE

Brodzik ceramiczny jest trwały i odporny na zarysowania. Dodatkowo jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Wadą może być jego ciężar, choć dzięki swojej wadze brodzik ceramiczny jest bardzo stabilny i wytrzymały. Brodzik ten montuje się bezpośrednio na podłożu.

1.4 BODZIKI KAMIENNE

Brodzik wykonany z granitu czy marmuru, podobnie jak w przypadku umywalek, cechuje się niezwykłą trwałością. Kamień jest bardzo dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym, jednak jest zimny w dotyku. Wadą takiego brodzika może również  być fakt, że powierzchnia kamienia jest śliska. Warto więc dno brodzika zmatowić, aby zminimalizować możliwość poślizgu.

1.5. BRODZIKI Z KONGLOMERATU

Brodziki te są bardzo wytrzymałe ze względu na obecność marmuru w składzie mieszanki. Ich zaletą, w przeciwieństwie do brodzików kamiennych jest to, że są ciepłe w dotyku, co zawdzięczają syntetycznym żywicom. Warto też wspomnieć, że brodziki wykonane z konglomeratu mają idealnie gładką i nieporowatą powierzchnię, co zapobiega rozwijaniu się bakterii i grzybów.

2. KSZTAŁT I ROZMIAR

Brodziki mają różne kształty i wymiary. Wybór zależy od miejsca montażu. Najbardziej popularne i jednocześnie  najbardziej uniwersalne są brodziki prostokątne i kwadratowe. Często spotyka się również brodziki  narożne zaokrąglone. Zajmują mniej miejsca niż prostokątne i kwadratowe, co w małych łazienkach jest niewątpliwą zaletą. Dostępne są również brodziki o innych kształtach, na przykład pięciokątne.
Rozmiary brodzików wahają się od 70 x 70 cm do nawet 180 x 100 cm. Najbardziej jednak popularne to 80 x 80 cm i 90 x 90 cm.
Bardzo ważna jest również głębokość brodzika. Płaskie mają od 2,5 do 5 cm wysokości. Wyglądają niezwykle estetycznie, mogą być montowane na równi z płytkami podłogowymi. Są wygodne i praktyczne, ponieważ łatwo do nich wejść. Wymagają jednak specjalnego, niskiego syfonu, co nie zawsze jest możliwe do wykonania. Warto więc przed zakupem zasięgnąć opinii ekipy remontowej , której powierzymy zadanie montażu. Na pewno podpowiedzą, czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę. Brodziki głębokie mają standardowo od 9 do 16 cm, ale zdarzają się nawet takie o głębokości około 50 cm. Te niewątpliwie przypadną do gustu rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ z powodzeniem zastąpią maluchom wannę. Brodziki głębokie często mają wyprofilowane siedzenie, a więc są wygodne i praktyczne, polecane szczególnie dla osób starszych.

 

***

Czy choć w małym stopniu czujecie się doinformowani? Ja tak! Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam w ciężkim wyborze ceramiki łazienkowej. Jeśli jednak jeszcze coś nie jest jasne piszcie do nas śmiało! Zapraszamy do zakładki kontakt. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

 

Wszystkie użyte zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych i prasowych firm ROCA oraz Deante

ZapiszZapiszZapiszZapisz