Niedawno w kolejnej odsłonie Alfabetu remontowego Dagmara oprowadzała Was po świecie drewnianych podłóg, przekonując, że naturalny surowiec pod stopami gwarantuje mieszkańcom zdecydowanie więcej komfortu niż sztuczne panele. Osobiście mogę obiema rękami podpisać się pod tym sformułowaniem – w naszym mieszkaniu zdecydowaliśmy się na deskę i uważam, że to jedna z najlepszych remontowych decyzji, jakie podjęliśmy.

Żywię jednak przekonanie, że drewno sprawia radość nie tylko z perspektywy podłogi – to jeden z tych surowców, który do każdego wnętrza wprowadza ducha naturalności, poprawia samopoczucie i sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej… przytulna. Kontakt z tym materiałem to zawsze przyjemne doświadczenie – spróbujcie na przykładzie zwykłych kuchennych akcesoriów, takich jak drewniane szpatułki czy łyżki. Używanie plastikowych odpowiedników nie przynosi nawet w połowie takich doznań sensualnych. To prawda znana nie od dziś – drewno od zawsze było bliskie człowiekowi i pomimo rozwoju technologii, do dzisiaj to ono jest jednym z najcenniejszych surowców wykorzystywanych w budowaniu aranżacji, od podłóg, przez meble, kończąc na akcesoriach i dekoracjach.

I właśnie o tych ostatnich traktuje ten tekst. Zapraszam Was dziś na subiektywny przegląd najładniejszych dodatków z naturalnego drewna. Szukając interesujących przedmiotów, przejrzałam lookbooki marek bardziej luksusowych, ale nie zapomniałam sprawdzić, co oferują popularne sieciówki. Bo drewno kochają wszyscy i przy odpowiednim przygotowaniu, każdy może sobie na nie pozwolić – jeśli dobrze poszukać, piękne drewniane dekoracje znajdziemy w naprawdę przystępnych cenach. I o nich również Wam dzisiaj opowiem.

Drewniane akcesoria kuchenne

Kuchnia to miejsce, z którym drewno szczególnie mi się kojarzy – najbardziej cenię sobie przybory wykonane właśnie z tego materiału. Każda potrawa zdaje się nabierać rumieńców, jeśli wyeksponowana jest na pięknej, drewnianej paterze. Czy tylko ja to tak odbieram? Poniżej wybrane przeze mnie akcesoria kuchenne wykonane z naturalnego drewna.

1.  Drewniane podstawki SHADES, od 105 zł

2. Wyciskarka do cytrusów, 125 zł

3, 4. Drewniany talerz, 29,90 zł

5. Drewniana deska do krojenia, 39,90 zł

6. Podkładki pod kubek w kształcie liści monstery, 79 zł

7. Młynki do przypraw, na razie dostępne tylko na stronie ferm LIVING (wkrótce również na polskich stronach)

8. Misa do serwowania przekąsek, 119 zł

9. Komplet z orzecha, 92 zł

Lustra w drewnianej oprawie

Z lustrami jest tak jak z obrazami – nie raz okazuje się, że bez odpowiedniej oprawy byłyby zupełnie zwyczajne. Dlatego rama, chociaż stanowiąca tylko dekoracyjny dodatek do srebrzystej tafli, jest szalenie istotna w odbiorze całości. Tym bardziej, że współczesne wzornictwo lubi zabawy formą samej ramy, rozbudowując jej minimalną postać do całkiem interesujących kształtów. Albo zupełnie odwrotnie – minimalizując lub zupełnie wykluczając ramę, zamiast tego umieszczając lustro w otoczeniu ozdobnych półek lub pojemników.

1. Okrągłe lustro w drewnianej, uszatej oprawie, 59,90 zł

2. Lusterko stojące z porożem, 350 zł

3. Lustro wiszące z półką, 199 zł

4. Lustro pocket WOUD, 780 zł

5. Lustro ręczne z kocim motywem, 120 zł

Drewniane lampy

Można odnieść mylne wrażenie, że drewno to kiepski materiał na lampę, tymczasem oferta takich produktów jest co najmniej imponująca. Warto zaznaczyć, że współczesna technologia umożliwia gięcie drewna, więc klosze wykonane z tego surowca przybierają bardzo fantazyjne kształty.

1. Ażurowa lampa wisząca, 1035 zł

2. Drewniana lampa DUBLIN, 429 zł

3. Drewniana lampa LUCY, 629 zł

4. Lampa Leta, 319,90 zł

5. Lampa TOTEM 4, 229 zł 

6. Klosz HAY 30 DEGREES, 420 zł

Drewniana organizacja

Myślę, że otaczanie się przedmiotami z naturalnego drewna, tak samo jako towarzystwo roślin, ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie w miejscu pracy. Sama już tego doświadczyłam – około rok temu zamieniłam blat z okleiny na solidny, bambusowy (bambus to w końcu też rodzaj drewna!) i od tej pory czuję się przy biurku znacznie przyjemniej. A przecież biuro nie kończy się na meblu, potrzeba jeszcze wielu innych rzeczy! Solidny organizer to podstawa właściwej organizacji miejsca pracy, ale co powiecie na inne, bardziej fikuśne akcesoria wspomagające porządkowanie przestrzeni biurowej?

1. Ośmiokątny koszyk z drewna, od 89,90 zł

2. Pudełko z drewna w prążki, od 79,90 zł

3. Mega Clipper, 79 zł

4. Narzędzie do przechowywania spinaczy MAGNETIC TOWER HAY, 122 zł

5. Organizer-taca ASTRO NORMANN COPENHAGEN, od 59 zł

6, 7. Wieszaki THE DOTS MUUTO, od 85 zł

Dekoracje z drewna

Na końcu kategoria zbiorcza dla wszystkich tzw. „bibelotów”. To ten rodzaj przedmiotów, który nie cieszy się dobrą sławą, a jednak nasze mieszkania i domy są pełne takich drobiazgów. Gdy wykonane są z drewna, znacznie łatwiej zdobywają nasze serca – w końcu wynik starcia „bibelot z plastiku kontra bibelot z solidnego, najprawdziwszego drewna” zdaje się całkiem oczywisty.

1. Figurki z serii ICHINISAN NORMANN COPENHAGEN, od 281 zł

2. Dekoracja WOODEN HAND HAY, od 80 zł

3. Zegar komodowy PAVE, 239 zł

4. Drewniany świecznik, 149 zł

5. Świeczniki MOODY EVENING MOYHA (komplet), 119 zł

6. Wazon z drewna mangowca, 149 zł

7. Wazon z drewna mangowca (inny wzór), 149 zł

8. Świeczniki IN MY MIND MOYHA (komplet), 159 zł

 

>> Czytaj także: Marka miękka jak pled. Rozmawiamy z założycielkami moyha <<

 

9. Wysoki świecznik z drewna, 79,90 zł

10. Krótki świecznik z drewna, 59,90 zł

11. Figurki NORMANN COPENHAGEN, różne serie

12. Drewniana osłona na doniczkę, 39,90 zł

13. Świecznik ENLIGHTMENT, 99 zł

14. Świecznik ENLIGHTMENT na 4 tealighty, od 129 zł

15, 16. Wazy szklane z drewnianymi podstawami z serii ELEVATED VASE MUUTO, 419 zł

 

Zdjęcia w tekście pochodzą z materiałów prasowych

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz