Pytaniem, które nurtuje każdego początkującego remontowicza, a na które powinno się znać odpowiedź jest: „Co należy robić po kolei podczas remontu?” Klienci zadają mi je w 99% przypadków. Z doświadczenia wiem, że często kierownicy ekip budowlanych, jak również inni architekci wnętrz mają własne zasady, jednak mniej więcej pokrywają się one z tym, co za chwilkę przeczytasz tutaj. Warto stosować się do ogólnie przyjętych, sprawdzonych reguł i planować każdy krok podczas remontu własnego „m”. Pomoże nam to w organizacji pracy, ułatwi skoordynowanie fachowców, oszczędzi czas i pieniądze, a przede wszystkim zapewni dawkę spokoju (jeśli przy remoncie w ogóle można użyć słowa „spokój”).

Przed Tobą kolejność wykonywania prac remontowych. Pamiętaj, nie jest ona obowiązkowa. Tak jak pisałam wcześniej kolejne kroki można modyfikować, jednak zawsze rób to rozsądnie i planuj kolejne prace tak, aby nie zniszczyć poprzednich.

Etapy remontu

1. Ściany działowe

Jeśli patrząc na plan mieszkania wiesz, że będziesz chciał zmienić rozkład pomieszczeń, to zrób to na samym początku! Potem niełatwo będzie pomniejszyć salon na rzecz garderoby żony, a chyba nie chcesz, żeby trzymała swoje sukienki w Twojej szafie? 😉
Miej też na względzie, że przy zmianie, wyburzeniu lub dostawieniu ścian może ulec zmianie również przebieg instalacji elektrycznych, czy hydraulicznych.

2. Instalacje

Jak wspomniałam wyżej, podczas zmiany układu przestrzennego z reguły trzeba również zmienić układ instalacji. Modyfikacja rozprowadzenia instalacji może się też zdarzyć w momencie, w którym wiesz już na etapie projektu, że telewizor powinien stanąć po przeciwnej stronie pokoju, a lodówka obok zlewu, a nie piekarnika. W celu ułożenia instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy kanalizacyjnej należy wykuć bruzdy, w których następnie poprowadzisz kable i rurki. Pamiętaj, że przy kupnie mieszkania od dewelopera bardzo często zmiana ścian działowych czy instalacji jest możliwa przed odebraniem kluczy. Leży to w tym wypadku po stronie wykonawcy dewelopera. Często za takie zmiany musisz dopłacić, jednak po odebraniu lokalu możesz wtedy przejść od razu do wykańczania wnętrz.
Dobrym nawykiem jest dokumentowanie postępów remontu w postaci zdjęć. W tym wypadku sfotografowanie rozłożonych instalacji ułatwi ich zlokalizowanie, kiedy zakryje je tynk, a Ty po latach będziesz chciał przenieść lampę sufitową w inne miejsce.

3. Tynki

Jeśli powyższe dwa punkty Ciebie nie dotyczą, to nad tym powinieneś się już pochylić (chyba, że deweloper jest naprawdę solidny i nie żałuje na wykończenie ścian).  Po postawieniu lub wyburzeniu ścian działowych i zmianie układów instalacji następuje tynkowanie ścian. Tradycyjna metoda tynkowania należy do prac mokrych, dlatego powinno się ją wykonywać na samym początku. Tynkowanie produktem cementowo- wapiennym możesz wykonać ręcznie lub maszynowo, a następnie wykończyć gładzią gipsową.  Tynkowanie produktem gipsowym nakładanym maszynowo pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni sufitów i ścian, i nie wymaga nakładania kolejnej warstwy gładzi gipsowej. W tym wypadku sufity i ściany są gotowe do malowania.
Pamiętaj, że tynki cementowo- wapienne schną szybciej niż gipsowe, jednak wymagają większego nakładu pracy.

4. Wylewki samopoziomujące

Czasem okazuje się, że poziom podłogi trzeba wyrównać. Idealnym rozwiązaniem są wylewki samopoziomujące, ponieważ jak sama nazwa wskazuje: same się poziomują! Z reguły na wylewkę można wejść już po 12-24 godzinach, jednak na całkowite wyschnięcie poczekasz od dwóch do trzech tygodni, w zależności od producenta.
Nie zawsze jednak jest to etap konieczny.

5. Płyty kartonowo- gipsowe

Jeśli planujesz remont w starym mieszkaniu, ściany często będą wymagały wyrównania. Można to zrobić przy użyciu płyt kartonowo- gipsowych. Trzeba je montować na suchych podłożach, inaczej będą chłonąć wilgoć jak gąbka, zaraz potem pęcznieć i rozwarstwiać się. Po położeniu płyt musimy je zaszpachlować, a potem wyszlifować. Pamiętaj, żeby osłonić urządzenia i pomieszczenia, w których nie wykonujesz tych prac, na przykład folią malarską.

6. Glazura, płytki, kamienie

Układanie płytek wszelkiego rodzaju nie jest taką prostą sprawą. Kto próbował, ten wie. Ale nie zrażaj się, nie jest to niemożliwe. Pamiętaj jednak, że na świeżo położonym tynku płytki będziesz mógł położyć po kilku dniach. Na betonowej ścianie, uprzednio zagruntowanej, można ułożyć płytki nie wcześniej niż po miesiącu od zakończenia betonowania- szmat czasu (teraz widzisz, jak dobrze jest mieć plan remontu dużo, dużo wcześniej). Na płytach kartonowo- gipsowych układanie płytek można zacząć na dzień po zagruntowaniu ściany.

7. Grunt i malowanie po raz pierwszy

Grunt to znać się na rzeczy i wiedzieć, że przed malowaniem ściany należy zagruntować. Pomoże to ujednolicić podłoże i zmniejszyć jego chłonność. Poprawi to też przyczepność farby.
Po zagruntowaniu poczekaj aż ściana wyschnie. Potem możesz malować. Zacznij od sufitów (koniecznie z czapeczką zrobioną z gazety na głowie- pełen profesjonalizm), potem maluj ściany.

8. Parkiet, panele, deska

Mokre prace masz za sobą? Jesteś pewien, że w pomieszczeniach jest sucho? Czas ułożyć parkiet, panele, deskę, czy co tam sobie na podłogę zamarzysz.

Małe kompendium wiedzy o drewnie na podłogach do przeczytania >tutaj<.

9. Listwy, drzwi

Pozwól, żeby drzwi zamontowali odpowiedni ludzie z wybranej przez Ciebie firmy. Unikniesz pomyłek w pomiarze, a nawet jeśli jakiś błąd wystąpi, będziesz miał kogo winić (wiadomo, zawsze lepiej kogoś, niż siebie 😉 ). I tutaj pamiętaj, żeby panowie (lub panie) przyjechali na pomiar po położeniu parkietu, paneli czy desek… Niedokładne pomiary często wynikają z faktu, że pomiary zdjęte są przed położeniem podłóg.
Po montażu drzwi zamontuj wszelkiego rodzaju listwy: przypodłogowe, maskujące, sufitowe.

10. Parkiet- lakierowanie

Jeśli zdecydowałeś się na położenie parkietu to własnie teraz jest dobry moment na jego wycyklinowanie, bardzo dokładne oczyszczenie i polakierowanie. Lakier nałóż dwoma warstwami, jednak w kilkunastogodzinnym odstępie. Pamiętaj, żeby nie wchodzić od razu z butami do tych pomieszczeń. Lakier utwardza się po jednym-trzech dniach, jednak dopiero po tygodniu- dwóch lakier będzie w pełni twardy, a wtedy już możesz śmiało zapraszać koleżanki w szpilkach.

11. Malowanie po raz drugi

Zabezpiecz wszystkie elementy wyposażenia. Ościeżnice, listwy przypodłogowe, parapety, blaty, itd. oklej niezastąpioną w takich wypadkach taśmą malarską. Podłogę przykryj folią malarską lub starymi gazetami. Drugi raz nakładaj farbę starannie, pionowymi pasami.

12. Armatura, sprzęty elektryczne, AGD, szafy wbudowane

Dopiero tutaj zaczyna się najprzyjemniejsza część remontu, czyli meblowanie!
Najpierw jednak przykręć włączniki, gniazdka, plafony, kinkiety… Zamontuj karnisze, okapy, kratki wentylacyjne, sprzęty elektryczne, AGD, ceramikę sanitarną, armaturę. Potem pozwól stolarzom zamontować kuchnię i szafy wbudowane. Następnie już kanapy, łózka, fotele, biurka, stoły, stoliki, krzesła… i czego dusza zapragnie!
W trakcie tych prac uważaj na duże gabaryty sprzętów- łatwo nimi uszkodzić pięknie przygotowane wcześniej ściany i podłogi.

***

Znasz już etapy remontu! Zabieraj się więc do planowania i układania w głowie wszystkich kroków. I uwierz, że nie taki remont straszny, jak go malują. Wystarczy na samym początku poświęcić chwilę (albo dwie) na skoordynowanie wszystkich prac, żeby potem móc spokojniej podejmować kolejne decyzje. Powodzenia!

> Przeczytaj wszystkie porady z cyklu ALFABET REMONTOWY! <