Projektanci IKEA zawsze zaskakiwali świat swoimi pomysłami. Do niedawna ich kolekcje były mocno zorientowane na styl skandynawski: projekty różniły się od siebie, ale mimo to łatwo można było je powiązać ze szwedzką marką. Jednak od kilku sezonów IKEA zdaje się wykraczać poza utartą przez lata stylistykę i czerpać inspiracje z całego świata. Gdy przeglądam ich sierpniowy lookbook, nie mogę się nadziwić, jakimi formami, wzorami i kolorami tym razem posłużyli się ikeowscy projektanci. Zobaczcie, jakich nowości możemy się spodziewać w sklepach już w najbliższych tygodniach. Oto kolekcja midnight tropics IKEA 2017.

Ciemne, głębokie kolory

To z pewnością pierwsze, co rzuca się w oczy przeglądając zdjęcia kolekcji midnight tropics. Intensywna, ciemna zieleń, głęboki granat, dość agresywny, ale elegancki róż… Jak podkreślają projektanci marki w sierpniowym lookbooku, wszystkie meble i dekoracje mają służyć temu, aby stworzyć w domu przyjazną, ale intymną atmosferę.

Kilka nowości w dywanach

Osobiście, to cieszy mnie najbardziej. Wydaje mi się, że ten dział wyposażenia domu przez długi czas był dość zaniedbywany przez IKEĘ. Raz na jakiś czas pojawiały się pojedyncze ciekawe modele, ale poza tym wiało nudą. Tymczasem dywany w kolekcji midnight tropics zwracają uwagę już od pierwszego spojrzenia – przepiękna kolorystyka, łącząca intensywne odcienie z delikatnymi pastelami, do tego zabawa wzorami. Według mnie to właśnie podłogowe okrycia będą cieszyć się największą popularnością!

Tropikalny klimat

Trend tropików, który dominuje w świecie designu już kolejny sezon, skusił również projektantów IKEA. Nie ma wątpliwości, skąd nazwa nowej kolekcji, ponieważ motywów zaczerpniętych z dżungli nie brakuje. Midnight tropics to przede wszystkim różne odcienie zieleni, palmowe wzory i dekoracje nawiązujące do egzotycznej fauny (flamingi, papugi, motyle). Wszystko jest jednak doskonale wyważone i bardzo eleganckie.

Barok i eklektyzm

Któż by się spodziewał, że szwedzka marka posłuży się motywami barokowymi czy eklektycznymi, które stoją przecież w opozycji do skandynawskiej prostoty i powściągliwości. Tymczasem przeglądając zdjęcia wnętrz midnight tropics IKEA 2017 nie sposób przeoczyć złote dekoracje i bujne, kwieciste wzory, którym bliżej do bogatej stylistyki gorącego Południa aniżeli chłodnej Północy.

Ekologia ponad wszystko

Względy środowiskowe są bliskie filozofii IKEI. Jak podkreślono w materiałach promujących sierpniowe nowości, i tym razem ekologia była główną inspiracją projektantów. Część przedmiotów wykonano z surowców pochodzących z recyklingu. Do produkcji jesionowych blatów kuchennych posłużono się minimalną ilością drewna, zastępując je dobrze znanymi płytami wiórowymi. Do nowych lamp IKEA rekomenduje żarówki LED i tylko takie kupimy obecnie w sklepach tej sieci. Krzesło ODGER (pierwsze zdjęcie w galerii poniżej) jest wykonane w połowie z drewna, a w połowie z plastiku, który odzyskano z odpadów poprodukcyjnych.

Lista proekologicznych innowacji IKEA stale rośnie, co jednych z pewnością ucieszy, innych już niekoniecznie – w końcu nie brakuje osób, które kontakt z naturalnym surowcem, jak prawdziwe drewno, stawiają sobie za punkt honoru jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Zdążyliśmy się już jednak przyzwyczaić, że ci bardziej wybredni raczej nie mają czego szukać w szwedzkiej sieciówce.

Na koniec jeszcze kilka kąsków z serii midnight tropics IKEA 2017. To, co szczególnie wpadło mi w oko, to skórzane uchwyty do szafek kuchennych (choć z pewnością znajdą zastosowanie również w pozostałych pomieszczeniach). Zaczęłam żałować, że w mojej kuchni zamontowaliśmy długie, metalowe rączki, teraz z chęcią zamieniłabym je na te ze zdjęć poniżej 😉

Cały lookbook midnight tropics możecie obejrzeć tutaj.

Zdjęcia w tekście pochodzą z materiałów prasowych IKEA.