Warsztaty mousse na Gdynia Design Days 2018

Warsztaty mousse na Gdynia Design Days 2018
Trudno uwierzyć w to, że od startu naszego projektu minął już rok – w lipcu 2017 roku rozpoczęłyśmy naszą wspólną działalność i nieprzypadkowo jako pierwszy temat obrałyśmy Gdynia Design Days. Zawsze chciałyśmy znaleźć chwilę, aby wpaść na GDD, obejrzeć wystawy, posłuchać mądrych ludzi z szeroko pojętej branży projektowej. Jednak mimo, że w zeszłym roku miała miejsce już 10. edycja festiwalu, dopiero razem, tworząc mousse, trafiłyśmy w końcu do celu. I nie pożałowałyśmy! Masa inspiracji i zdolnych twórców zrobiła na nas ogromne wrażenie i pozostawiła z niemałym apetytem na kolejne odsłony wydarzenia. Nie spodziewałyśmy się jednak, że po roku wrócimy do Gdyni w charakterze… prowadzących warsztaty!

Warsztaty mousse na Gdynia Design Days 2018

mousse na Gdynia Design Days 2018

Dokładnie tak! Wiosną tego roku otrzymałyśmy niespodziewaną wiadomość – Centrum Designu Gdynia zaprosiło nas, abyśmy podczas zbliżającej się wielkimi krokami 11. edycji GDD wystąpiły przed szerszym gronem i przygotowały specjalne warsztaty. Wybór tematu pozostawiono nam, co z jednej strony bardzo schlebiało, a z drugiej nieco stresowało – o czym opowiedzieć ludziom, którzy mogą mieć znacznie szerszą wiedzę niż my? O dziwo pomysł przyszedł nam do głów niemal instynktownie – ponieważ hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu był ERROR, zdecydowałyśmy się opowiedzieć o czymś, co nieustannie generuje wiele problemów i spędza sen z powiek niejednego projektanta…

Temat: ,,O współpracy architekta z klientem”

Nie był to wybór przypadkowy. Od początku istnienia bloga, ba, naszą główną inspiracją do stworzenia projektu mousse, było scalanie dwóch światów: tego, w którym działają architekci z krwi i kości, z tym, w którym obracają się ich klienci oraz pozostali ludzie zainteresowani tematem architektury i designu, niebędący jednak wykształceni w tym kierunku. Wierzymy, że wszyscy możemy koegzystować w zgodzie i że warto uczyć się od siebie nawzajem. Pomyślałyśmy, że Gdynia Design Days to dobra okazja, aby podzielić się naszym spojrzeniem na ten problem i zachęcić obie strony do wzajemnego zrozumienia.

Niby warsztaty, a jednak trochę integracja

Niezmiernie ucieszył nas fakt, że na warsztatach, poza sporym gronem architektów, pojawili się przedstawiciele drugiej grupy – klientów. Ich udział w zajęciach rzucił nowe światło na temat współpracy obu światów i niewątpliwie dostarczył uczestnikom zajęć wielu ciekawostek o tym, jak konsumenci postrzegają projektantów i czego najbardziej obawiają się we wzajemnych relacjach. Jako odpowiedź na ich argumenty, „branżowcy” przedstawili swój punkt widzenia, jak się okazało – zupełnie obcy obecnym na sali nie-architektom. Po przeanalizowaniu dyskusji, jaka zrodziła się podczas warsztatów, wszyscy wspólnie doszliśmy do wniosku, że takie spotkania „integracyjne” są niezwykle potrzebne. Zbyt dużo mitów krąży na temat pracy projektantów, co odstrasza klientów, a ci drudzy z kolei potrafią być niezwykle skorzy do współpracy, jeśli tylko wykazać się w stosunku do nich odpowiednią dozą cierpliwości i zrozumienia.

Podziękowania

Obie z Dagmarą jesteśmy niezwykle zadowolone z przebiegu zajęć, same wyszłyśmy z nich z nowymi, ważnymi obserwacjami i wiedzą, jaką podzielili się z nami sami uczestnicy. Jedno jest pewne – misja, jaką obrałyśmy sobie przy tworzeniu mousse, jest aktualna jak nigdy dotąd i mamy nadzieję, że uda nam się dalej odczarowywać oba światy i w jakiś sposób je do siebie zbliżać. Tymczasem, chciałybyśmy serdecznie podziękować Centrum Designu Gdynia i wszystkim organizatorom Gdynia Design Days za zaproszenie do współtworzenia tego fantastycznego wydarzenia. A największe podziękowania kierujemy do uczestników warsztatów – jesteście dla nas ogromną inspiracją! Bez Was by się to wszystko nie udało 🙂

Czytaj również: Odwiedzamy 10. edycję festiwalu Gdynia Design Days

Zdjęcia: Luby i Dagmara

Retusz zdjęć: Hania

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz