Skandynawskie Święta. Subiektywny przewodnik po dekoracjach bożonarodzeniowych

Skandynawskie Święta we are mousse
Gdy rok temu po raz pierwszy dekorowałam nasze mieszkanie na Święta, mówiąc wprost – totalnie mi odbiło. Na dekoracje mieszkania wydałam majątek, nie wspominając o wielkiej mobilizacji, aby dokupić kilka mebli, bo przecież „czym byłoby Boże Narodzenie bez tej nowej komody?!”. Gdy patrzę na to z perspektywy roku, głupio mi przed samą sobą, że dałam się tak ponieść świątecznej gorączce, ale z drugiej strony myślę, że z tymi „pierwszymi Świętami na swoim” już tak jest – lubimy je przeżywać trochę za mocno.

W tym roku nie kupiłam prawie żadnych nowych dekoracji gwiazdkowych, co nie przeszkodziło mi w zrobieniu małego rekonesansu. I chociaż poszukując inspiracji wcale nie kierowałam się żadnym konkretnym kluczem, to okazało się, po raz kolejny zresztą, że najbardziej ciągnie mnie w kierunku dalekiej Północy. A ponieważ do Bożego Narodzenia zostało jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby zdążyć kupić to i owo, postanowiłam podzielić się z Wami moimi najlepszymi znaleziskami. Może i Wy nabierzecie ochoty na skandynawskie Święta?

Świąteczny stół

Z roku na rok coraz bardziej skłaniam się do opcji stołu „minimal” – mało wzorów, mało kolorów, za to różne faktury i materiały. Szalenie podobają mi się naczynia z ceramiki, surowe, bez szkliwienia, w naturalnych kolorach. Nie wiem, skąd u mnie taki pociąg do „ilustrowanej” zastawy, ale trudno mi przejść obojętnie obok zestawu z bałwankiem albo szopem praczem. Nie uważam, że muszą występować na każdym talerzyku i kubeczku, ale żeby tak w ogóle nie zapraszać ich do stołu…?

Stołowe tekstylia są mile widziane, pod warunkiem, że zostały wykonane z lnu albo filcu. Może jakiś drobny element „dziergany”? Czemu nie! Byle wszystko dobrze się ze sobą komponowało i koiło wzrok stonowaną paletą barw.

1. Zestaw talerzyk i kubek z bałwankiem, 32 zł

2. Sztućce z metalu szczotkowanego na czarno, 39,90 zł / 4 szt. (dostępne osobno: widelce, łyżki, noże i małe łyżeczki)

3. Miska Dust, 55,25 zł

4.. Miseczka z mosiądzu, 36 zł

5. Miski ceramiczne SEKKI, 289 zł

6. Porcelanowy półmisek, 79,90 zł

7. Kubek Stoneware, 18 zł

8. Szare ścierki 2 szt., 12,99 zł

9. Kubek Mess, 55,25 zł

10. Komplet sztućców z mosiądzu, 249 zł

11. Świąteczna miska z porcelany z szopem praczem, 11,90 zł 

12. Zestaw 3 czarnych, matowych misek, 84,15 zł

13. Porcelanowy talerz w złote kropki, 39,90 zł

 14. Kolekcja ceramiki BIRDS, od 91 zł 

Choinka z dalekiej Północy

Z przyozdabianiem choinki zawsze mam ten sam problem – trudno mi się opanować. W moim rodzinnym domu już od lat dekorujemy drzewko na jeden kolor, kiedyś był to niebieski, potem moja Mama zadecydowała o zmianie na złoto i biel. Gdy przyszło mi zająć się Naszą Pierwszą Choinką, chciałam postawić, tradycyjnie, na czerwień. Kupiłam sporo ozdób w tym kolorze (sporo czyt. za dużo). I wtedy Luby odkrył w piwnicy całe kartony jego bombek z dzieciństwa, o których ostatnie, co można powiedzieć, to że są jednolite (że czerwone, to już w ogóle nie wspominam!). Co prawda uroku im nie mogę odmówić (to bombki Disney’a!), ale po zawieszeniu ich na choince zrobił się mały rozgardiasz.

Gdybym teraz miała startować od zera, poszukałabym monochromatycznych ozdób. Bardzo widzą mi się dekoracje z papieru albo te przezroczyste. Matowa czerń? Poproszę! Postanowiłam jednak zachować umiar i nie zmieniam choinkowego designu po roku, ale pewnie śladem mojej Mamy za kilka lat zdecyduję się na zmianę i wówczas będę poszukiwać ozdób takich, jak poniżej. Tymczasem Wy możecie korzystać z tych inspiracji już dziś 😉

1. Przezroczyste bombki z kleksami farby, 29,99 zł / 3 szt.

2. Tekturowe ozdoby z nadrukiem, 9,90 zł / 2 szt.

3. Tekturowe ozdoby, 11,90 zł / 2 szt.

4. Zestaw 3 czarnych bombek ze złotą dekoracją, 51 zł

5. Szklana bombka, 12,75 zł

6. Bombka Dark Blue, 14,45 zł

7. Drewniane zawieszki 2-pak, 19,90 zł

8. Czarna matowa bombka ze szkła, 30 zł

9. Bombka Dusty Pink pudrowo różowa, 25 zł

10. Łańcuch świetlny z mini żaróweczkami STRÅLA, 99,99 zł

11. Metalowa zawieszka jemioła, 29,90 zł

Skandynawskie dekoracje mieszkania

W moim przypadku dekorując mieszkanie skupiam się przede wszystkim na świetle – a to na ozdobnych gwiazdach, które ustawiam w oknach, a to na świecach, które znajdują sobie miejsce w każdym wolnym kącie. Lubię też ozdabiać dom zwykłymi białymi lampkami (w zeszłym roku ubrałam w nie mój rower, który stoi w centrum pokoju dziennego). Według mnie to właśnie światło tworzy najbardziej świąteczny klimat. Dopiero w dalszej kolejności myślę o jakiś drobnych dekoracjach. W tym roku mają to być przede wszystkim naturalne bukiety i wieńce – w ten weekend bawię się we florystkę i komponuję je z tego, co udało mi się znaleźć w lesie (a jest tego sporo, zaręczam!).

W przypadku kupnych dekoracji, poza wspomnianym oświetleniem, moją uwagę zwracają przede wszystkim ładne, naturalne świeczniki (te wykonane z małych pieńków podobają mi się najbardziej!) oraz tekstylia. Ciepłe pledy i poduchy są najlepszymi sprzymierzeńcami w budowaniu przytulnego, świątecznego klimatu w naszym domu. Lubię też wyszukiwać proste dekoracje stojące, np. renifera z białej porcelany albo drewniane figury. Im wszystko bardziej naturalne, tym lepsze. Kolorem bawię się tylko w wyjątkowych sytuacjach.

1. Zestaw świeczników z kory drzewa, 79 zł

2. Ceramiczny biały renifer, 30,10 zł

3. Duży szklany wazon, 99,90 zł

4. Wysoki świecznik z drewna, 79,90 zł

5. Świecznik The Ring, 96 zł

6. Poduszka Buble szara, 169,15 zł

7. Skarpeta świąteczna, 23,90 zł

8. Czarny świecznik z metalu, 15 zł

9. Dekoracyjna choinka z drewna (50 cm), 39,99 zł

10. Poszewka na poduszkę w stylu etnicznym nr 1, 99,90 zł

11. Metalowy świecznik w kształcie gałązki jemioły, 59,90 zł

12. Dywan tkany na płasko, 99,99 zł

13. Dekoracja świąteczna LAS WINTERLAND, 175 zł

14. Wieszak poroże jelenia, 142,80 zł

15. Poszewka na poduszkę w stylu etnicznym nr 2, 99,90 zł

13. Rozeta papierowa szara Ø 30, 78 zł / 6 szt.

14. Doniczka New Modern, 111,35 zł (może posłużyć jako wazon)

15. Ręcznik kuchenny Deer, 39 zł

***

Zostawiam Was z tymi inspiracjami i sama zabieram się za przedświąteczne ogarnianie swojego mieszkania. Będę się bardzo starać nie poddać świątecznej gorączce tak, jak rok temu. Kto wie, może uda mi się stworzyć w domu gwiazdkową atmosferę w duchu skandynawskiej prostoty? Oby tak!

Jeśli wpadły Wam w oko inne ciekawe dekoracje świąteczne, niekoniecznie w stylu Północy, śmiało zostawiajcie swoje polecenia w komentarzach. Jestem ciekawa, co Wam wpadło w oko i z przyjemnością przejrzę Wasze propozycje 🙂

Zdjęcia w tekście pochodzą z materiałów reklamowych i prasowych.

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz